Belépés
Kiemelt ajánlat Help Legális autó LED kereső Árajánlat B2B Kupon
Belépés
Szűrés
Összehasonlítás
Kedvencek
Termék kategóriák

A közúti biztonság alapköve a jó látás és a láthatóság. Az autós világítástechnika nem csupán praktikus funkció, hanem egyben technológiai vívmány, amely az elmúlt évszázad során hatalmas fejlődésen ment keresztül. A fényforrás kiválasztása nem csupán arról szól, hogy melyik világít jobban – hanem arról is, hogy melyik passzol az adott járműhöz, évjárathoz, vezetéstechnikai szokásaidhoz és az éjszakai komfortérzetedhez. Az autóizzók – vagy pontosabban fényforrások – többféle kialakításban és technológiával elérhetők, és sokszor a különbségek első ránézésre nem is tűnnek jelentősnek. Ám egy-egy eltérő típussal teljesen más lehet az út megvilágítása, a kontrasztérzékelés, vagy a szemből érkező autók fényeinek érzete. Nem mindegy tehát, mit választasz – és nem mindegy, mi az, amit választhatsz.

A jármű gyártási éve kulcsszerepet játszik. Az 1990-es évek végéig szinte kizárólag halogén fényforrásokat használtak, amelyek megbízhatóak, olcsók, és könnyen cserélhetők voltak. A 2000-es évek elején jött a xenon technológia, amely már sokkal erősebb, fehérebb fényt adott, és jelentősen javította az éjszakai látást. Majd 2010 után megjelentek a LED fényforrások, melyek még hatékonyabbak, hosszabb élettartamúak és modern megjelenést kölcsönöznek az autónak. Ma már sok típusnál lehet választani a halogén, xenon és LED technológiák között, de a döntéshez mindig az autó gyári paramétereit kell alapul venni. Fontos tudni, hogy az autó gyárilag milyen fényforrással szerelt – mert nem minden típus kompatibilis például xenon rendszerrel, hacsak nem komplett fényszórócseréről beszélünk, ami már sokkal bonyolultabb és költségesebb művelet.

A halogén fényforrások napjainkban is a legelterjedtebbek, elsősorban H1, H4 és H7 foglalatokkal. Ezek egyszerű, olcsó és jól bevált megoldások, amiket kiszámítható élettartam és könnyű cserélhetőség jellemez. A fényük sárgás-fehér, és bár nem olyan erőteljes, mint a modernebb technológiáké, de megfelelően karbantartott reflektorral és fényszóróburával kombinálva még mindig kiválóan teljesítenek. A xenon fényforrások (pl. D1S, D2S típusok) már jóval nagyobb fényerőt kínálnak, akár kétszer akkora látótávolságot is lehetővé téve. Itt viszont fontos a szakszerű beszerelés, mivel a xenon rendszerek gyújtóegységet is tartalmaznak, és a fényszórók kialakítása is eltérő. Az így nyert fehérebb, kontrasztosabb fény nemcsak kényelmesebb vezetést biztosít, de kevésbé fárasztja a szemet.

A LED technológia a csúcskategóriát képviseli. Különösen a legutóbbi évtizedben vált általánossá, nemcsak a prémium autókban, hanem a kompakt modellekben is. A LED fényforrások nem csak fényesebbek és energiatakarékosabbak, de az élettartamuk is többszöröse a halogén társaikénak – akár 20-30 ezer üzemóra is lehet. Fontos ugyanakkor, hogy ha utólag szeretnél halogén helyett LED-re váltani, az csak akkor lehetséges, ha a jármű világítástechnikai rendszere ezt engedi, és megfelel a közúti előírásoknak is. Az izzócsere során érdemes figyelni néhány fontos paraméterre is, mint például a teljesítmény (általában 55W), a fényáram (ez határozza meg a tényleges világítási intenzitást), vagy a színhőmérséklet, amely a fény színét mutatja meg (melegebb, sárgásabb tónus vagy hidegebb, fehéres fény). A hidegebb fények nagyobb kontrasztot adnak, de bizonyos időjárási körülmények között a melegebb árnyalatok nyújtanak jobb láthatóságot. Ma már kaphatók speciális, úgynevezett plusz fényáramú halogén fényforrások is, amelyek azonos teljesítmény mellett akár 50-100%-kal nagyobb fényáramot képesek leadni. Ezek különösen hasznosak lehetnek, ha sokat vezetsz sötétben, országúton vagy erdős, kanyargós szakaszokon, ahol számít minden plusz méter, amit időben észreveszel.

Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a legtöbb jármű esetében a fényforrások párban működnek, és az aszimmetrikus fényeloszlás miatt a legjobb, ha mindig egyszerre cseréled ki mindkét oldalt. Így biztosítható az egyenletes világítás, és elkerülhető a látótávolság különbségéből fakadó fárasztó élmény. A kínálatunkban garantáltan megtalálod azt a fényforrást, amely tökéletesen illik az autódhoz – legyen szó klasszikus halogénről, prémium xenonról vagy modern LED megoldásról. A választáshoz érdemes ellenőrizni a gépkocsi pontos típusát, gyártási évét, valamint a meglévő fényforrás foglalatát. Amennyiben bizonytalan vagy, szakértői csapatunk szívesen segít. Ha pedig hosszú távon gondolkodsz, válassz olyan fényforrást, amely nemcsak megfelelő fényt biztosít, hanem évtizedeken át szolgál majd – karbantartás nélkül, kompromisszumok nélkül. Természetesen önmagában a választék kevés, ahhoz hogy jó termék kerüljön a kosarunkba, szükségünk lesz a fent említett információkra. A gyártók rendszerint ellátják termékeiket a főbb technikai paraméterekkel, jellemzőkkel, amiből már könnyebben következtethetünk az adott izzó valódi képességeire. Ilyen alapvető jellemző a fényáram, ami a fényforrás által kibocsátott látható fény és nagyjából a szabványoknak megfelelően közel azonos, később részletesebben kitérünk az emelt fényű izzók kapcsán. A másik jelentős, kategóriákat szétválasztó technikai paraméter a színhőmérséklet, ami a fényforrás által kibocsátott fény színére utal. Esetünkben meghatározhatja az aszfaltra vetített fény színét, illetve stíluselemként sem utolsó. Végül nem szabad megfeledkeznünk az egyik legfontosabb jellemzőről, az élettartamról. A gyártók nagy hangsúlyt fektetnek az élettartam meghosszabbítására, ami a különböző technológia megoldásoknak köszönhetően sikeresnek is mondható. Az itt leírtak alapján, és a következőkben ismertetett kategóriák bemutatásával szeretnénk segíteni, hogyan válaszd ki a számodra legmegfelelőbb autóizzót.



Emelt fényű, normál színhőmérsékletű izzók
Ezeket a fényforrásokat a gyártók jellemzően a standard izzók kiváltására szánták. Minimális befektetéssel megnövelhetjük a standard fényforrások fényét, ezzel növelve a közlekedésbiztonságot. Az ilyen típusú járműizzók 30-100%-kal fényesebbek a standard fényforrásokhoz képest, élettartamuk egyáltalán nem, vagy kis mértékben mutat csökkenést. Az ilyen kialakítású termékek széles körben elérhetőek, a jelzőizzóktól kezdve a fényszóróizzókig. Azzal hogy a burát nem színezték, a gyártóknak csak kis mértékben kellett feszíteni az izzószálakat, ezáltal a fényforrások élettartama vagy csak minimálisan, vagy egyáltalán nem mutat eltérést a klasszikus izzókhoz képest. Ezek a termékek városi közlekedésben kimondottan jól szerepelnek, hiszen a közvilágítás mellett nem szükséges végletekig feszíteni a fényforrást.



Emelt fényű, emelt színhőmérsékletű izzók
Az érdeklődéseket, és az eladásokat nézve egyértelműen a csúcskategória. Beszéljünk halogénről, vagy xenonról, a gyártók itt fogják bedobni az igazi nagyágyúkat. Az érdekesség az, hogy az emelt fény mellett a színhőmérséklet is emelkedik, ami természetesen a megvilágítás egyértelmű javulását eredményezi. Mindannyian a legerősebb, közúton még használható fényforrást szeretnénk autónk lámpáiba, amit meg is kaphatunk, de ezért cerébe az élettartam csökkenésével kell számolnunk. Ahhoz hogy emelt fényű izzónk ragyogó fehéren világítson, sokkal jobban igénybe kell vennünk az izzószálakat, ráadásul a hidegebb fény érdekében a burát is részben színeznünk kell. Ez alacsonyabb várható üzemidővel fog járni. Ennek ellenére nem hiába fogunk többet fizetni, hiszen akár 200%-kal fényesebb fényforrást kapunk 3700K körüli színhőmérséklettel. Egy országúti közlekedés során ez előnyt jelenthet, hiszen a jóval hosszabb fénykéve korábbi észlelést tesz lehetővé. A precíz technológia nagyobb megvilágítást eredményez az előttünk lévő útszakaszon, a megnövelt színhőmérséklet pedig javítja a koncentrációt, hosszú utakon segít fenntartani a figyelmet, késlelteti a fáradtság elhatalmasodását. Ha emelt fényerőt szeretnél ragyogó fehér színben ajánljuk az Osram Night Breaker Laser, és a Philips Racing Vision izzókat, sok éve megbízhatóan teljesítenek a prémium kategóriában.



Xenon hatású izzók
A közutakon közlekedő járművek túlnyomó többsége még jelenleg is halogén világítást használ, bár az autógyártók már jó ideje integrálták típusaikba a xenon lámpákat, amit napjainkban teljesen kiszorítottak a LED rendszerű fényszórók. A xenon hatású izzók az egyik legkedveltebb autós lámpák, köszönhetően az akár 4200 Kelvines Cool White színhőmérsékletnek. Az egyedi megjelenést kölcsönző Xenon hatású izzók, jó láthatóságot és sokkal kontrasztosabb megvilágítást eredményeznek a közlekedés során. A búra színezésével ezek a lámpák szinte már súrolják a standard xenon izzók 4300K színhőmérsékletét, ami lássuk be egy halogén izzótól nem is rossz. Az akár 100%-kal fényesebb xenon hatású izzók rendkívül jól használhatók mind városi, mind pedig országúti viszonyok közt. A 4000-4200K színhőmérséklet sokkal jobban kitűnik a közlekedésből, így jobban láthatóvá válik. Halogén izzókból ez a legmagasabb színhőmérsékletű, közúton is használható változat.



Extra hosszú élettartamú izzók
Sárga lesz. No félreértés ne essék, nem szeretnénk elvenni senki kedvét sem a hosszú élettartamú izzóktól, ez a kategória csak az élettartamról szól. Ennek előnye, hogy a gyártók a standard, világítási követelmények betartásával a leghosszabb rendelkezésre állási időt biztosítsák. Egyes autótípusok esetében nehéz a fényforrásokat cserélni itt jól jöhet az akár négyszeres élettartam. Olyan szállító, és fuvarozó cégeknek, akik rendszeresen és extrém sokat közlekednek az utakon az üzemeltetés során gazdaságos és hosszú távú megoldást jelenthetnek az Ultra Life izzók. A Tc szerinti 1200-1500 óra élettartamú izzók sokáig és megbízhatóan világítanak, magas rendelkezésre állási idejük pedig kevesebb karbantartást igényel majd. A közlekedési viszonyok közt üzemeltetett izzók ilyen hosszú élettartam mellett sajnos csak a standard világítási értékeknek képesek megfelelni.



Gyári minőségű, standard halogén izzók
Talán mondhatnánk, hogy ez halogén izzók bölcsője. Ha visszatekintünk ezekből az izzókból születtek a fenti kategóriák, minden újdonságukkal és fejlesztésükkel együtt. A Standard izzókat használják ma is a gyártók az új autók szerelésénél, legtöbb esetben ezekkel az izzókkal gördülnek le a gyártósorról. Kiváló ár/érték arányuk teszi elterjedté a felhasználók körében, bár a fenti kategóriák ma már egyértelműen háttérbe szorították. Ámulatba nem fogunk esni a standard izzóktól, de üzemeltetés szempontjából hatékonyak, olcsók és megbízhatóak.



Off-Road magas színhőmérsékletű izzók
Az Off-Road fényszóró izzók közúti forgalomban nem használhatók ECE engedéllyel nem rendelkeznek. Az Off-Road magas színhőmérsékletű izzók búrája nagyobb mértékben van színezve a magasabb Kelvin fok érdekében, ami miatt gyakran a szabványosnál magasabb teljesítményűek. Amíg egy normál ECE engedéllyel rendelkező H7 izzó szabványosan 55W teljesítményű, addig egy Off-Road H7 fényszóró izzó akár 80W névleges teljesítményű is lehet. A magasabb teljesítmény ellenére a kibocsátott fényáram jellemzően kevesebb a szabványban meghatározotthoz képest. A magas színhőmérséklet, a megnövelt névleges teljesítmény és a kisebb fényérték miatt ezek az izzók a szabályozás szerint nem kaphatnak ECE minősítést. Az autógyártók a lámpatesteket a szabványos teljesítményre tervezik, így ha ilyen izzót vásárolunk, mindenképp számoljunk a megnövekedett hőtermeléssel. Az ilyen technológiájú halogén izzók a magas színhőmérséklet miatt rendkívül kontrasztos megvilágítást produkálnak, és egyedülálló láthatóságot eredményeznek. A kategória erősségét mutatja az akár 5500K színhőmérsékletű Osram Cool Blue Boost, ahol a gyártók nem spóroltak a kékkel.



Off-Road nagy teljesítményű izzók
A standard halogénekhez képest másfélszeres névleges teljesítményű, nagy teljesítményű izzók ECE engedéllyel nem rendelkeznek, közúti forgalomban nem használhatók. A gyakran 100W-os halogének rendkívüli terhelés többletet jelentenek az autó lámpáira, és az áramköri elemekre. Üzemeltetésüket csak ellenőrzött és szakember által felülvizsgált körülmények közt közúti forgalmon kívül ajánljuk. A gyártók egyre nagyobb sikereket érnek el az emelt fényerejű, emelt színhőmérsékletű izzóknál, ezért ha mód van rá válasszunk ebből a kategóriából és biztonságosan üzemeltethetjük lámpáinkat növelt fényerővel.


Off-road autó LED
A LED-technológia rohamos fejlődésével lehetővé vált a halogén autóizzók teljes értékű kiváltása. Az autóiparban használt 6000 Kelvin színhőmérsékletű LED-ek nappali fényt teremtenek az általuk megvilágított területen. A kiváló kontraszt, a szélesen megvilágított útszakasz jelentősen javítja a balesetmentes közlekedéshez szükséges tényezőket, a magas színhő megtartja a tartós koncentrációkészséget, lassítja az elálmosodást. Neves gyártók korszerű technológiával készített termékei határozott kontúrokkal arra a területre világítanak, ahova szükséges. Helyesen beállított lámpatesttel a nagy fénysűrűségű fénykéve az úttestet, és az útpadkákat világítja, nem zavarja a szemből érkezőket. Jó hír, hogy már egyre több autó LED kap használati engedélyt, így legálisan használható cserekor. Ha meg szeretnéd nézni, hogy a Te autódhoz létezik-e már legális autó LED, használd a Legális Autó LED keresőnket, melyet a főmenüben találsz!



Bízunk benne, hogy ezzel a kis segítséggel megkönnyítettük a számodra legoptimálisabb autóizzó kiválasztását. Amennyiben bizonytalan vagy abban, hogy a Te autódba milyen fejelésű izzót kell vásárolnod, használd bátran autóizzó-keresőnket!

Kérd a legjobb ajánlatokat e-mailben
és megajándékozunk egy kuponcsomaggal!

Megnézem a terméket